Yangına Karşı Önlem Aldınız Mı?

yangın önlemleriYangın, hayatın bir gerçeği olup aynı zamanda çok büyük bir risktir. Yangın ihtimalinin her zaman bir gerçek olduğunu kabullenerek, bu doğrultuda yaşamımıza yön vermemiz gerekir. Meydana geldiğinde bulunduğumuz ortamdaki can ve mal kayıplarını en düşük seviyeye indirgenecek şekilde tedbirler almalıyız. Aksi halde çok vahim tablolar ile karşı karşıya gelebiliriz. İşe, yangının çıkmasına sebep olabilecek unsurları ortadan kaldırarak başlamalıyız. Bina içerisindeki düzenlemeleri bu doğrultuda yaptıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu durumla karşılaşıldığında tahliye, acil müdahale ve söndürme gibi eylemlerin gerçekleşmesini sağlayacak önlemler hayati derecede önemlidir. Şimdi gelin yapabileceğiniz ne varsa hepsini başlıklar halinde beraber inceleyelim.

Yangın Merdiveni Hayat Kurtarır

Bulunduğunuz binada yangın çıktığın varsayalım. Alevler ve duman her şeyi kapladığı için dışarıya çıkmak mümkün olmayacaktır. İşte tam da bu noktada yangın merdiveni uygulamalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Binanın dışına inşa edilen ve içeride meydana gelen hadiselerden etkilenmeden insanların dışarıya güvenle çıkmasını sağlar. Çelik malzemelerden imal edilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de budur.

Yangın Kapısı

Normal kapılardan çok farklı şekilde imal edilen yangın kapıları, genellikle yangın merdivenlerine açılır. 120 dakikaya kadar yangına dayanabilecek şekilde üretilir. Üzerindeki özel contalar sayesinde duman geçişini engeller. Kapının panik halinde hiç zaman kaybetmeden açılmasını sağlayan panik bar diye isimlendirilen açma kolu bulunur. Yönetmeliğe uygun şekilde dizayn edildiğinde bu kapılar önemli bir tedbirdir.

Yangın Söndürme Sprinkler Sistemleri

Bu sistemler bina içerisine dağılan borular içerisinden oluşturulur. Bütün yaşam alanlarına döşenir ve içerisinde basınçlı söndürme sıvısı barındırır. Algılayıcı sistemler yangının farkına vardığında hemen devreye girerek büyümeden söndürmeyi hedefler. Firmamız yüksek kaliteli sprinkler sistemi çözümlerini, müşterilerine en makul rakamlar ile sunmayı kendisine amaç edinmiştir.

Yönlendirme ve İkaz Ekipmanları

Bütün bunları eksiksiz biçimde tamamladıktan sonra bir de yönlendirme ve ikaz ürünlerine ihtiyacınız kalır. Acil yönlendirme levhaları panik halinde kaçış yollarını işaret eder. Akü ile beslendiği için elektrik kesintisinden etkilenmez. Yangın uyarısını sağlayan siren ve butonlar da yönetmeliğe göre zorunlu olup, diğer insanların ikaz edilmesi görevini yerine getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir