Yangın Nedenleri ve Önlemleri

yangın nedenleriYangın nedenlerini ele alacağımız bu yazımızla birlikte, yangının çıkış nedenlerini ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri sıralamaya çalışacağız. Zaman geçirdiğimiz iç ve dış mekanlarda yangın riski her zaman vardır. Bunun önüne geçmek yada sıfıra indirmek ne yazık ki mümkün değildir. İşte bu yüzdendir ki bir takım önlemler alarak bu durumdan korunmaya çalışmak gerekir. Yapılan bilimsel çalışmalar incelendiğinde çok küçük nedenlerden dolayı bile korkunç durumların ortaya çıkabildiği görülmektedir. Kimi zaman ihmal, dikkatsizlik yada gözden kaçırdığımız detaylar yangına sebep olabilmekte ve bazen can kayıpları ile sonuçlanabilmektedir. Yangının nedenleri arasında ilk sırada ihmal gelmektedir. Alevler ortaya çıktığında ise mücadele edebilmek hiçte kolay olmadığından oldukça dikkatli davranmamız gerekmektedir.

Yangın Nedenlerini Tanıyalım

  1. Kapalı yaşam alanlarında ısıtıcı aletler büyük risk oluşturmaktadır. Sobalar, kontrollü kullanılmadığında baca temizliği ve bakımı zamanı yapılmadığında büyük sorunlara yol açabilmektedir. Yine aynı şekilde elektrikli ısıtıcılar da bu kategoriye girmektedir.
  2. Sigara izmaritleri, bilinçsizce ve söndürülmeden çevreye bırakıldığında rüzgarında etkisiyle uygun şartlar oluştuğunda büyük bir yangın nedeni olabilmektedir.
  3. Ülkemizde piknik kültürünün büyük bir parçası olan mangal, özellikle ormanda ve ağaçlık alanlarda yapıldığında ve ateş tam söndürülmeden bırakıldığında çok hızlı tutuşmaya sebep olarak, hektarlarca ormanlık arazinin yanmasını sağlayabilir. Konuyla ilgili gerektiği şekilde davranarak bu durumun önüne geçebiliriz.
  4. Yine kapalı alanlarda elektrikli cihazların bakımlarının yapılmaması neticesinde bir kontak meydana gelirse yangın çıkabilir.

Yangın Nedenlerini Ortadan Kaldırmak

Bu gerçekle yüzleşerek yaşamımızı şekillendirmeliyiz. Alevlerin ortaya çıkmasına sebep olabilecek unsurlara karşı dikkatli davranmalı, bu unsurları ortadan kaldırmaya çalışmalıyız. Örneğin soba kenarlarına yansıtıcı levhalar koymak, elektrikli donanımların onarım ve bakımlarını yaptırmak, ateşlenmeye sebep olabilme ihtimali olan her şeyi dikkatlice gözden geçirmek yapabileceklerimiz arasında yer alır. Kısacası yangınla henüz ortaya çıkmada mücadele etmek en mantıklısıdır.

Yangın Sebeplerine Karşı Güvenlik Önlemleri

Firmamızın da faaliyet yürüttüğü bu alanda çeşitli donanımların uygun biçimde kapalı alanlara kurulumu ile güvenlik sağlanabilmektedir. Otomatik söndürme sistemleri ile anında müdahale ile hadise büyümeden söndürülmekte, ikaz sistemleri sayesinde ise içerideki diğer insanlar uyarılarak etkilenmeden dışarıya çıkmaları sağlanmaktadır. Erken algılamanın mümkün olmasının önünü açan algılama sistemleri bu noktada hayati bir rol oynamaktadır.

Bir de yangın çıktıktan sonra zararı en aza indirmeye yarayan yangın merdiveni, yangın kapısı, yönlendirme levhaları gibi ürünler bulunmaktadır. Hadise gerçekleştiğinde güvenliği sağlayarak insanlara kaçış alanı sağlarlar. Yönetmeliğe uygun biçimde inşa edildiğinde tehlikeyi en aza indirirler. Konuyla ilgili uzman desteği olmadan eksiksiz uygulamalar yapmak mümkün değildir. Firmamız müşterilerine bu konuda profesyonel hizmetler sunmaktadır. Dilerseniz bizi arayıp müşteri temsilcilerimizle görüşerek daha geniş kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir