Yangın Merdivenleri Hakkında Bilmedikleriniz

Yangın merdivenleri hakkında bilmediklerinizHayatınızı kurtarabilecek bir uygulama olan yangın merdivenleri hakkında bilmediğiniz ne varsa teknik boyutları ile birlikte sıralayacağımız bu yazımız sayesinde duruma farklı bir boyut kazandıracağız. Çelik profillerle inşa edilen, yangın çıkması halinde kaçışı kolaylaştıran bu acil durum yolu, bazı doğal afetlerde de insanlara yardımcı olabilmektedir. Doğru şekilde imal edilen ürün, sel ve fırtına gibi hallerde görev alabilir. Şöyle ki, özellikle bodrum katı olan yapılarda ani yağışlar neticesinde meydana gelebilecek su baskınlarında yukarıya çıkış için ikinci bir seçenektir. En alt katlardan ilgili alanlara yönlendirme yapılarak insanların hayatlarının kurtarılmasını sağlayabilir. İstanbul gibi deprem kuşağındaki şehirlerimizde uzmanların açıklamalarına göre yakın bir gelecekte zelzele beklenmektedir. Böyle bir anda betonarme merdivenlerin yıkılması ile içeride mahsur kalanlar olabilir. İşte tamda bu anda yangın merdiveni imdada koşarak çıkışa yardımcı olur.

Sağlamlık ve Dayanım Gücü

Çelik, betona göre daha dayanıklıdır. Herhangi bir sebepten yıkıma yol açabilecek bir etken meydana geldiğinde mukavemetini koruyarak sağlam bir şekilde ayakta durabilir. Tabi bunun için doğru teknikler ve malzemelerle alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılmış olması gerekir. Bilindiği gibi metal yorgunluğu adı verilen bir teknik terim bulunmaktadır. Buna göre belirli bir süre kullanılan metal malzemelerde yorgunluğa bağlı olarak esneme ve salınım meydana gelebilir. Ancak bu bile binaların kullanım ömrünün tamamlanmasına yakın gerçekleşeceğinden herhangi bir sorun teşkil etmez.

Kaçış Merdivenleri Kullanım Alanı Kazandırır

Mevzuatta belirtilen bütün binalarda özel bir kaçış yolu bulundurulması mecburidir. Genel amaçla kullanılan alana ek bir bölüm daha yapılması gerekir. İçeriden yapılmak istendiğinde metrekare bazında alanı kısıtlar. Ancak dışarıdan inşa edilen yangın merdivenlerinin böyle bir olumsuz yanı bulunmamaktadır. Tam aksine içeride bunun için ihtiyaç duyulan ne varsa dışarıya taşımış olursunuz ve daha geniş bir iç mekana sahip olursunuz.

Sanılanın aksine bu uygulamalar estetik görünüme zarar vermez. İstenilen renge boyandığı için avantajı bile vardır. Makaralı sistem sayesinde iniş zemininde kalkıp indirilen bir yapı meydana getirilebilir.

Yangın merdivenine dair aradığınız bilgiye buradan ulaşamadıysanız yanginmerdivenim.net sayfamıza göz atabilir yada arama bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir