Yangın Merdiveninin Zorunlu Olduğu Binalar

Yangın merdiveninin zorunlu olduğu binalar hakkında gelen sorulara cevaben kaleme aldığımız bu yazımızda, bütün yapı tipleriyle ilgili bu konudaki düzenlemelere yer vermeye çalışacağız. Yangın merdiveni hangi binalarda zorunludur merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Yangın Merdiveninin Zorunlu Olduğu Binalar – Konutlar

Yangın merdiveni zorunlu olan binalarKonutlar yani herkesin ev olarak kullanıp ikamet ettiği yapılar, yangın riskinin her zaman söz konusu olduğu yerlerdir. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre aşağıda belirtilen şartları taşıyan binalarda yangın merdiveni bulundurulması zorunludur.

  • Yüksekliği 21.5 metrenin altında kalan konutlarda korunma bulunmayan normal merdivenler kaçış merdiveni olarak kabul edilebilir ibaresinin anlamı, normal merdivenleri buralarda kabul edilebileceği ve dışarıda en bir uygulamaya ihtiyaç olmadığı yönünde değerlendirilebilir.
  • 21.5 metreden fazla, 30.5 metreden az yüksekliğe sahip konularda, en az 2 merdiven bulundurulması, bunların bir korunum olmayan yani normal merdiven diğeri ise kaçış merdiveni (korunumlu) olmalıdır. Ayrıca dairelerden bu iki kaçış alanına da erişim olması gerekmektedir.
  • 30.5 metreden yüksek, 51.5 metreden alçak yapılarda, ikisi de korunumlu olmak üzere en az biri güvenlik holüne sahip ve basınçlandırma yapılmış merdiven bulundurulması mecburidir. Eğer ikisine de güvenlik holünden ulaşılıyorsa, genel merdivenin korunumlu olması gerekmez.
  • Yüksekliği 51.5 metreden yüksek olanlarda ise, birbirine alternatif yangın güvenlik holü olan, basınçlandırma yapmış 2 uygulama yapılması şarttır.

Konularda yangın merdiveni zorunlu olan binalar bu şekildedir.

Yangın Merdiveninin Zorunlu Olduğu Yapılar – İş Yeri

Ticari amaçla kullanılan neredeyse bütün binalarda birbirinden bağımsız en az 2 kaçış yolu bulundurulması zorunludur ancak aşağıdaki 1 tane kabul edilebilir.

  • Yüksekliğin 21.5 metreden az olması,
  • 1 katta elliden az insan olması,
  • Bütün katlarda kaçış uzaklığının uygun olması,
  • Yapımda yanıcı olmayan ürünler kullanılması,
  • Üretim ve depolamada yanıcı maddelerin bulundurulmaması halinde tek yangın merdiveni yeterli sayılmaktadır.

Zorunluluk şartlarını yukarıda sizler için ele almaya çalıştık. Eğer bulunduğunuz yerde bunlar mevcut ise Hedef Mühendislik ile iletişime geçerek uzman desteği alabilirsiniz. Üstelik müşterilerimize sunduğumuz ücretsiz danışmanlık ve keşif uygulamaları için hiç bir isim altında herhangi bir bedel talep etmiyoruz. Daha kapsamlı bilgi edinmek isterseniz çağrı merkezimizden bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca diğer sayfalarımızdan da İstanbul’da ki yangın merdiveni faaliyetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir