Yangın Merdiveni Türleri Nelerdir?

Yangın merdiveni türleri nelerdirYaşamımızı sürdürdüğümüz yapılarda kullanılabilecek yangın merdiveni türlerini ele alacağımız bu yazımızla birlikte, konuyu kapsamlı olarak ele alacağız. Yangına karşı tedbir alırken ilk baş vurduğumuz yöntemlerden biri olan bu merdivenler sayesinde kaçışı daha mümkün hale getirebiliriz. Tamamı çelik ve yanmaz özelliğe sahip malzemelerden imal edildiği için alevlerden ve ısıdan etkilenmeden gerekli hallerde görevini yerine getirebilmektedir. Yasalara göre ticari amaçlar kullanılan yapıların neredeyse hepsinde bunlara yer vermeniz gerekmektedir. Yaptırmamanız halinde kullanım için izin verilmeyeceği gibi beraberinde başka sorunları da getirebilmektedir. İşte bu yüzden gerekli incelemeler esnasında binanızın ihtiyaç duyduğu yangın merdiveni türünü belirlemeniz ve uygulamayı ivedi biçimde yaptırmanız şarttır.

Ülkemizdeki kurallar çerçevesinde kullanımı mümkün olan 3 çeşit kaçış merdiveni bulunmaktadır. Teknik özellikleri ile birlikte aşağıda sizler için inceleyeceğiz. Yukarıda belirttiğimiz üzere uzman kişiler tarafından yapılan keşifle birlikte hangisine ihtiyaç duyulduğu belirlenir ve ona göre seçim yapılır.

Z Tipi Yangın Merdiveni: Dört ana taşıyıcı üzerine inşa edilen bu merdivenler, z harfine benzerliği nedeniyle ismini almıştır. Her 17 basamakta bir sahanlık konumlandırılırken basamak genişlik ve yüksekliklerine kadar detayları yönetmelikte belirtilmiştir. Etrafı parmaklık şeklinde korkulukla çevrilir ve bu sayede acil durumlarda insanların daha büyük tehlikelere düşmeleri engellenir.

Dairesel: Daire şeklinde tasarlanan bu kaçış yolları boru şeklindeki bir ana taşıyıcı üzerine imal edilir. Korkuluklar bu türde de etrafı çevreler. 9.50 metreden daha yüksek yapılarda kullanılamazlar. Maliyet bakımından daha düşük olsa da bazı olumsuz tarafları da bulunmaktadır.

Makaralı Sistem: Bir makara yardımı ile kaldırılabilen ve ihtiyaç halinde tekrar aşağıya indirilerek kullanılabilen bu ürün, dar kullanım alanlarında getirileri olmaktadır. Alan kazandıran bu katlanabilir sistem ancak profesyonel kişilerce yapılabilir. Firmamız bünyesinde müşterilerimize sunduğumuz geniş ürün yelpazemizde yer almaktadır.

Kabul edilebilir yangın merdiveni türlerini sıralamaya çalıştık. İnceleme yapmadan gelişigüzel olarak bunlardan birinin yaptırılamayacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Dileyen müşterilerimiz bizi arayıp randevu alarak hiç bir bedel ödemeden inceleme yaptırabilmektedir. Ücretsiz danışmanlık çözümlerimiz ve diğer bütün konular hakkında sorularınızı cevaplandırmak için bizi dilediğiniz an arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir