Yangın Merdiveni Nedir, Nasıl Yapılır?

Acil kaçış, binalarda yangın güvenlik önlemlerinin ilk adımıdır. Acil kaçış merdiveni tehlike arz eden durumlarda insanların hızlı ve can güvenliği tehlikeye düşmeyecek şekilde dışarıya çıkmalarını sağlar. Çelik malzemeler ile inşa edildiğinden oldukça uzun ömürlüdür.

Bu merdiven, binaların genellikle dışına konumlandırılarak, etrafı alev ve dumandan etkilenmeyecek duruma getirilir. İşin uzmanı kişiler tarafından bütün aşamaları büyük bir titizlik içerisinde hesaplanarak yapılmalıdır. Aksi halde kaçış merdivenleri hayat kurtarmak yerine durumu facia boyutlarına taşıyabilir.

Kendi içerisinde 3 farklı türü bulunan çelik kaçış merdiveni uygulamaları, z tipi, dairesel ve makaralı türleri, yapılan incelemelerle ihtiyaçların belirlenmesinin adından netlik kazanır.

Yangın merdiveninin amacı yapıları daha korunaklı hale getirmek ve yangın çıktığında panik haliyle kaçışı daha kolay bir hale getirmektir. Özel teknikler ve ekipmanlarla inşa edilerek gün içerisinde zaman geçirdiğimiz apartman, iş yeri gibi yerlerde her türlü koşulda görevini eksiksiz biçimde yerine getirebilmektedir.

Acil kaçış geçmişte yaşanan yangın felaketleri incelenerek uzman kişiler tarafından kurallar çerçevesine yerleştirilmiş kaçış yoludur.

Kaçış Yolu Nasıl Yapılır? – Keşif

Yangın merdiveni nedir?Merdiven yapım sürecinde ilk aşama keşiftir. Bütün teknik detayların, ihtiyaçların ve isteklerin belirlenmesinde hayati önem taşır. Alanında uzmanlaşmış kişilerce gerçekleştirilen bu çalışmada merdivenin türü, konumlanacağı yer, kullanılacak malzemelerle ilgili her şey netleşir.

Keşif evresinin bir diğer amacı ise müşteri memnuniyetini en üst seviyeye yükseltmektir. Bu esnada merak edilen her konuda sizlere bilgiler sunulur ve isteklerinize göre projeye son şekli kazandırılır.

Metraj çalışması da keşifte yapıldığından fiyatlandırmayla ilgili rakamlarda işlem tamamlandıktan sonra sunulmaktadır.

Kaçış Yolu Nasıl Yapılır? – İmalat

İlk aşamada elde edilen veriler sayesinde imalatta kullanılacak malzemeler şantiye alanına gönderilir. Zeminde yapılan hazırlıklar, sağlamlık açısından büyük önem taşıdığından titizlik içerisinde gerçekleştirilir. Çelik profiller ve diğer unsurlar uygun ölçülerde kesilerek birleştirilecek hale getirilir. Bütün hazırlıklar tamamlandığında ekipte yer alan ustalar işe koyulur.

Kaynak kullanılarak birleştirilen malzemeler, plakalar ve özel dübel yardımı ile binaya bağlanır. En sağlam seçenek bu olduğundan mutlaka tercih edilmelidir. Sahanlık ve basamak ölçüleri kurallara riayet edilerek yapılarak, panik halinde can güvenliğini tehlikeye düşürebilecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır.

İmalat tamamlandıktan sonra son kontroller yapılarak eksik yada hataya mahal verilmemesi sağlanır. En son aşamada paslanmayı engelleyerek merdivenin ömrünü uzatan boya uygulanarak işlem tamamlanmış olur.

Bütün yaşam alanları, yangın gerçeği dikkate alınarak korunaklı hale getirilmelidir. Bu doğrultuda önlemler hiç zaman kaybedilmeden sürat ile alınmalıdır. Kendi başına yapılamayacağı için işin uzmanından destek almak en akıllıca adımdır. Afetin ortaya çıkması halinde onunla mücadele edebilecek başka bir yöntem olmadığından, olayın vicdani boyutu da göz önünde tutularak gereken hassasiyet gösterilmelidir. Aksi halde çok vahim tablolarla karşı karıya kalmak kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir