Yangın Güvenliği İçin 6 Önemli Unsur

Yangın güvenliği unsurlarıYangın güvenliğini sağlamanın ne kadar hayati bir konu olduğuna daha önce de defalarca değinmiştik. Apartman, kamu binası, iş merkezi, alışveriş merkezi, otel gibi yapılarda gerekli önlemleri alarak insanların hayatını kurtarabilirsiniz. Bireysel olarak yada bir uzmandan destek alarak yapabileceğiniz bir çok şey var. Bildiğiniz üzere yukarıda saydığımız yapılar için zaten halihazırda yürürlükte olan yangın yönetmeliğine göre bir takım tedbirler almak durumundasınız. Olayın zorunluluk boyutundan çok bir de vicdani tarafı bulunmakla birlikte, üzerinize düşen görevi yerine getirerek bu nokta da yapmanız gerekenleri yapmış olursunuz. Bu yazımızda yangın güvenliğini sağlarken ihtiyacınız olan uygulamaları maddeler halinde anlatmaya çalışacağız. Aynı zamanda nasıl yapılmaları gerektiği konusuna da ışık tutacağız.

1. YANGIN MERDİVENİ

yangın merdivenleriAcil anlarda en güvenli ve kolay kaçış yolu olan yangın merdivenleri, ilk başvuracağınız uygulamadır. Bir yapıda tedbir alırken genellikle bu merdivenler inşa edilerek başlanır. Yangına dayanıklı çelik malzemeler kullanılarak binanın dışında imal edilirler. 3 farklı türü bulunmaktadır ve ihtiyaca göre bunlardan bir tanesi tercih edilir. Yangın merdivenlerini sıradan bir demirci ustasına yaptıramazsınız. Yaptırsanız dahi gereken nitelikleri taşımayacağı için yetkililer tarafından onay verilmeyeceği gibi, ihtiyaç halinde amacına hizmet edemeyeceği için can kayıplarına dahi yol açabilir. Bu alanda uzmanlaşan kuruluşlarla iletişime geçerek gerektiği şekilde bir imalat yaptırabilirsiniz.

2. YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

yangın söndürme sistemleriAlevlerin ve dumanın ortaya çıkması ile birlikte devreye giren yangın söndürme sistemleri, saniyelerin dahi hayati önem taşıdığı bu anda ilk müdahaleyi yapar. Yayılma meydana gelmeden yapılan bu müdahale sayesinde yangının söndürülmesi mümkündür ve daha kolaydır. Sprinkler sistemi olarak da bilinen bu ürünlerin sulu, köpüklü ve gazlı gibi türleri bulunmaktadır. Yüksek risk taşıyan yada nispeten daha az riskli yerlerde duruma göre tercih yapılır. Firmamız bünyesinde bu alanda sizlerden gelen talepleri de uzman ekiplerimizle çok kısa sürelerde eksiksiz biçimde karşılıyoruz.

3. YANGIN KAPILARI

yangın kapılarıÇelik malzemelerden imal edilen yangın kapıları, alev ve ısı geçişini belirli bir süre önleyecek şekilde tasarlanır. Dayanım süresine göre 30, 60, 90, 120 dakika dayanabilen 4, kanat tipi ve kullanım amacına göre tek, çift kanat olarak 2 çeşidi bulunmaktadır. Bir de özel üretim camlı kapılar bulunur. Kapının arkasındaki alanın durumunun tespit edilmesini ve kaçış esnasında doğru alana yönlendirilmesini sağlar. Kurallara göre duman sızdırmazlık ve hızlı açılmasını sağlayan kapı kolu sistemini üzerinde bulundurması zorunludur. Hedef Mühendislik, bütün bunları müşterilerine en ekonomik ve kaliteli şekilde sunmayı kendisine amaç edinmiştir.

4. YÖNLENDİRME ELEMANLARI

yön levhasıYön levhaları, panik halinde kaçışan insanları doğru tahliye alanlarına yönlendirme görevini üstlenir. Oldukça basit bir uygulama olmasına karşın hem zorunlu hemde yüksek önem seviyesine sahiptir. Bina içerisinde elektrik kesilse dahi akülü türleri karanlıkta yönlendirme yapabilmektedir. Elektronik olmayan levhalarda yine kullanıldığı alanlarda vazifesini en iyi şekilde yerine getirebilecek noktalara konumlandırılır. Yangın güvenliği için adım atarken atlanmaması gereken bir konudur. Bir çok binada itfaiye yetkilileri bu uygulamaları talep etmektedir.

5. AKÜLÜ AYDINLATMALAR

akülü aydınlatmaYangınla birlikte elektrik kesintileri yaşanabilmektedir. Karanlık ortamda kaçış ise oldukça zor olacağından bir aydınlatma ürününe ihtiyaç duyulur. İşte tam da bu noktada akülü aydınlatmalar imdadınıza koşar. Kaçış yollarında, yangın merdivenine açılan kapıların üzerinde ve daha bir çok noktada bulundurulması gerekir. Elimizde çeşitli tür ve özelliklere sahip olanları mevcut olup, müşterilerimize sunmaktayız. Yüksek kaliteli ve geniş ürün yelpazemizde yer alan bu uygulamaları ihtiyaçları belirlediğimiz keşif sürecinde iş planına dahil etmekteyiz. Denetimden eksiksiz geçebilmeniz için ne gerekiyorsa yapmakta, acil durumda gereksinim duyulacak ürünleri kullanıma hazırlamaktayız.

6. YANGIN DOLAPLARI

yangın dolaplarıBu dolaplar iç ve dış mekanlarda kullanılabilmekte, alevlere elle müdahaleye olanak tanımaktadır. Bir basınçlandırma ünitesi yardımı ile çalışırlar. Sulu ve köpüklü yangın dolapları, acil müdahale edildiğinde durum facia boyutlarına ulaşmadan söndürme görevini yerine getirebilmektedir. Binaların yangından korunması yönetmeliklerinde geniş yer bulan bir konudur. Bir boru tesisatına ihtiyaç duyar ve bu tesisatın en kaliteli malzemeler sızdırmayacak bir biçimde imal edilmesi gerekir. İçerisinde müdahale için gerek duyulan diğer malzemeleri barındıran dolaplarda bulunmaktadır.

Görmüş olduğunuz gibi yangın güvenliği yalnızca yangın merdiveni ile tam olarak sağlanamamaktadır. Sıralamış olduğumuz maddelerde yer alan bütün donanımların yaşam alanlarınızda bulundurulması ve kusursuz çalışması gerekmektedir. Teknik inceleme maksadı ile ziyaret gittiğimizde bu ürünlere ihtiyaç duyulduğunu tespit edersek, yangın merdiveni projenize dahil ederek sizleri bu konuda bilgilendiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir