Yangın Anında Yangın Merdiveninin Görevi

Yangın anında yangın merdiveninin önemiYangına karşı gereken önlemleri almaya çalışsak da, her zaman büyük bir risk olarak karşımızda durmaktadır. Bu anlamda çok ciddi bilimsel çalışmalar yapılmış olup, buna rağmen ihtimali sıfıra düşürmenin mümkün olmadığı görülmüştür. Elbette bizler yinede evimizde, iş yerimizde ve diğer ticari faaliyet yürütülen yapılarda gerekli yatırımları yapmak durumundayız. Alevlerin ortaya çıkmasının ardından şayet otomatik ve elle uygulanan söndürme sistemleri mücadele için yeterli olmamışsa yapılması gereken insanların mümkün olan en güvenli biçimde dışarıya çıkarılmasıdır. İş bu noktaya geldiğinde yangın merdiveni devreye girerek, şayet doğru şekilde inşa edildiyse görevini eksiksiz biçimde yerine getirecektir.

Acil Durumlarda Kaçış Merdiveninin Önemi

Farz edelim ki, bulunduğunuz binada yangın çıktı ve az öncede belirttiğimiz yöntemler devreye sokularak söndürülemedi. Yapılacak ilk iş en hızlı şekilde ikaz sistemlerini devreye sokmaktır. Böylelikle binada bulunan insanlar yangından haberdar olacak ve saniyelerin bile önemli olduğu bu anda şansları artacaktır. İtfaiye ve diğer birimlere de haber verilmesi gerekmektedir. İçeride bulunan kişiler için en güvenilir kaçış alanı yangın merdivenidir. Bir çok yapıda binanın dışına çelik malzemelerle inşa edilen bu merdivenler, etrafı yangından ve alevlerden etkilenmeyecek şekilde imal edilir. İçeride bulunan genel merdivenler alev ve dumandan etkilense de, yangın merdiveni etkilenmeyecektir. Herkesin buraya yönlenerek dışarıya çıkması ve yapının boşaltılması çok kısa bir süre içerisinde mümkün olacaktır.

Konuyu örneklendirme yöntemiyle ele aldığımızda bile yangın yönetmeliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. İnşa edilen bütün yangın merdivenleri bu yönetmeliğe harfiyen uygun olmalıdır. Kuralların dışında kalan, eksik yada fazla uygulamalar barındıran merdivenler, acil durumlarda kaçışı sağlamak yerine durumu zorlaştıracaktır.

Daha önce binalarda yaşanmış yangın afetlerini incelediğimizde kaçış yollarının eksiksiz biçimde hazırlanmasının ne kadar hayati bir konu olduğunu görmekteyiz. Yaptığımız keşif çalışmaları bunu sağlamak için yapılan teknik incelemedir. Müşterilerimize bu konuda her zaman gerekli bilgileri sunmaya çalışmaktayız. İşin en başında planlamayı doğru yaptığımızdan dolayı hem onay süreci kolay geçilmekte hemde yaşanabilecek acil durumlara karşı tedbirler eksiksiz alınmaktadır. Her tür merdivenin işte bu yüzden kendine has imalat teknikleri ve özellikleri bulunmaktadır. Yangından korkmak yerine onun farkına varıp yaşam alanlarımızı buna göre şekillendirmek gerekir. Doğru adımlar atmanın yolu ise Hedef Mühendislik’ten geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir