Tarihi Yapılara Özel Yangın Merdivenleri

Tarihi yapılara yangın merdivenleriTarihi yapılar için yangın merdivenleri inşası büyük bir sorundur. Fiziksel ve görsellik bakımından değişiklik imkanı bulunmadığında genel amaçla kullanılan merdivenlerin kaçış yolu olarak kabul edildiği istisnai durumlar dışında, yapılması planlanan uygulamalar çok sistemli ve planlı biçimde yürütülmek mecburiyetindedir. Yasaya göre bu binalar için atılacak her adımda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun ve itfaiye teşkilatının görüşü alınmak zorundadır. Tarihi dokusuna en az zararı verecek şekilde işlem yapılması gerektiğinden, uzman kişilerle çalışmak gerekir. Tarihi binalarda yangın merdiveni, genellikle restorasyon projeleri içerisinde yapılır. Tecrübeli mimarlar titiz çalışmalar neticesinde konumlandırılması muhtemel noktalar için belirlemeleri yaparak, yukarıda bahsi geçen kurumların bilgisi dahilinde gerekli tedbirler alınır.

Ülkemizde çok büyük bir kültür mirasına sahibiz. Toplum olarak bu tarihi mekanlara sahip çıkmalı, korumalıyız. Zaman zaman bu binalarda meydana gelen ve haberlere konu olan yangın hadiseleri hepimizin içini acıtmaktadır. Böyle durumlarla karşı karşıya gelmemek için bir takım önlemler alınması gerekir. Örneğin ana taşıyıcıların yangına en az 90 dakika dayanacak şekilde izole edilmesi ve güçlendirilmesi yapılmalıdır.

Tarihi Eser Niteliğindeki Yapılarda Yangın Güvenliğinin Sağlanması

İstanbul gibi şehirlerimizde yerleşimin çok sıkışık olduğu alanlarda bazı tarihi binalar eğitim kurumu, kamu binası ve benzeri amaçlarla kullanılabilmektedir. İçerisinde çok sayıda insanı barındırması ve özellikle ahşap ağırlıklı inşa edilmesi dolayısıyla büyük risk meydana getirmektedir. Sıradan betonarme yapılarda rahatlıkla kullanılabilen bir çok ürün böyle yerlerde tarih dokuya zarar verilmemesi adına kullanılamamaktadır. Sıradan firmaların üstesinden gelemeyeceği bir konu olan bu hizmeti, daha önce gerçekleştirmiş, deneyim kazanmış firmalardan almalısınız.

Hedef Mühendislik uzman kadrosu ve deneyimi ile bu alanda da projelerinize çözümler sunmaktadır. Hassas ve yüksek güvenlikli çalışması sayesinde şüphe duymadan çalışabileceğiniz kuruluşlardan bir tanesidir. Garantili, yönetmeliğe uygun hizmetlerimizle her zaman yanınızdayız. Bizimle iletişime geçtiğinizde ilk olarak ziyaretiniz gelip teknik incelemeler gerçekleştiririz. Elde ettiğimiz verilerle üç boyutlu tasarımla hazırlayıp onayınıza teklifimizle birlikte sunarız. Anlaşılması halinde bütün süreci takip ederek gerekli başvuruları gerçekleştiririz. Daha geniş bilgi edinmek isterseniz bizi arayarak uzman müşteri temsilcilerimizle görüşebilir, keşif randevusu edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir