Sorunsuz Yangın Merdiveni İçin 3 Kural

Yangın merdiveni için 3 kuralYangın güvenliğini sağlamak adına alınan tedbirler içerisinde en önemli olanlarından bir tanesi de kuşkusuz yangın merdiveni uygulamalarıdır. Herkes bu anlamda sorunsuz bir hizmet almak ve eksiksiz bir merdivene sahip olmak ister. Şimdi sizlere bu isteklerinize ulaşabilmeniz için gerek duyacağınız çok önemli 3 kuralı aktarmaya çalışacağız. Yazımıza başlamadan önce kaçış yollarının afet durumlarında kusursuza en yakın şekilde hizmet sunabilmesinin insanların hayatını kurtardığı gerçeğinin altınız çizmek isteriz. Hem yönetmeliğe uygun hemde kaçışı hızlandıran merdivenler için sıralayacağımız bu unsurları dikkate almanız sizlerin yararına olacaktır. Konu hakkında merak ettiğiniz tüm konular için yazının sonundaki yorum bölümünü kullanabilir yada bizi arayabilirsiniz.

1- Analiz ve risk değerlendirmelerinin yapılması, itfaiyeden destek almak.

Yapmanız gereken ilk ve en önemli şeyi bu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Binanın uzmanlar tarafından incelenerek yangın esnasında kaçış yollarının konumlandırılması gereken yerlerin belirlenmesi, ihtiyaç duyulabilecek ek tedbirlerin alınması için bu incelemeler elzemdir. İtfaiye yetkililerine başvuruda bulunduğunuzda sizi ziyarete gelerek incelemeler yaparlar. Yapıda ihtiyaç duyulabilecek yangın merdiveni, yangın kapısı, söndürme sistemi, ikaz ve uyarı sistemi ve diğer bütün unsurlar bir listeye dönüştürülerek size bildirilir. Listede yer alan uygulamaların doğru biçimde yapılması sayesinde onay almak kolaylaşacağı gibi güvenlik üst seviyeye taşınmış olur. Bu işi yapan firmalarla iletişime geçmeden itfaiye ile görüşmelisiniz.

2- Yangın güvenlik firmaları arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Elinizdeki listede yer alan eksikleri tamamlamak üzere firmalarla iletişime geçtiğinizi ve keşif amacı ile sizi ziyaret ettikten sonra tekliflerini sunduklarını varsayalım. Ülkemizde bu noktadan sonra yapılan bir yanlış vardı ki o da en düşük teklifi sunan kuruluşu tercih etmektir. Elbette herkes kaliteyi ucuza satın almak ister ancak burada oldukça dikkatli davranmak gerekir. Örneği yangın merdiveninin inşasında kullanılacak çelik malzemelerin detaylarını karşılaştırabilirsiniz. En düşük ve en yüksek tekliflerin neye göre verildiğini bu sayede ayırt edebilirsiniz. Yapacağınız bir diğer değerlendirme de kurumsal alt yapıya sahip, referans gösterebilen firmalarla çalışmak olmalıdır.

3- Uygulama sürecinde kontrollerin yapılması.

Bireysel olarak inşa aşaması esnasında kullanılan malzemelerin anlaşma şartlarına uygun olup olmadığını, yapılan kaynakların ve bağlantıların gerekli mukavemete sahip oluşunu, yönetmeliğe bağlı kalınıp kalınmadığını takip edebilirsiniz. Şayet kurumsal bir firma ile çalışıyorsanız bu kontrolleri yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Genel hatları ile konuyu ele almaya çalıştık. Merak ettiğiniz başka detaylar söz konusu ise dilediğiniz gün ve saatte bizimle iletişime geçerek uzman müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir