Binalardaki Büyük Tehlike

Binalardaki büyük tehlikeBinalar yani biz insanların yaşam alanları olarak kullandığı beton yapılar hiç beklenmedik anlarda çeşitli tehlikelerle yüz yüze kalabilmektedir. Dolayısı ile içeride bulunan insanların hayati tehlikesi gündeme gelebilmekte ve hatta bazen can ve mal kayıpları yaşanabilmektedir. Büyük risklerin en başında yangın gelmektedir. Elektrik, soba, mevsim şartları, kimyasal maddeler ve ihmal gibi çok değişik sebeplerden meydana gelebilme ihtimali olan yangın, başlı başına ciddi bir olaydır. Geçmişten bugüne meydana gelmiş bu elim hadiseler incelenmiş ve bilimsel çalışmalar neticesinde yasal bir mevzuat hazırlanmıştır. Bireysel olarak da herkesin durumun öneminin farkına vararak bir takım adımlar atma mecburiyeti bulunmaktadır. Gerek apartman olarak kullanılan gerekse göreceli olarak riskin daha yüksek olduğu iş yerleri ve üretim tesislerinde alevler ve duman ortaya çıkmadan bir takım uygulamalar yaparak güvenliği sağlamak mümkündür.

Risk Değerlendirmesi Yapmak

İşe elbette risk analizi yaparak başlanması gerekir. Yangına sebep olabilecek teknik detaylar mercek altına alınmalı ve bu kapsamda tehlikeli sayılabilecek unsurlar ortadan kaldırılmalıdır. Uzman bir kişiden yardım alarak gereken incelemeleri yaptırabilirsiniz. Örneğin elektrik aksamında meydana gelebilecek bir aksaklık, soba ve bacaları gibi etkenler yakından incelendiğinde iyileştirme çalışmaları yapılabilmektedir. İtfaiye yetkililerinden de bu konuda yardım alabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuzda bir heyet gelerek incelemeler yapar ve size bir liste verir. Verilen bu listede yangın yönetmeliğine uygun alınması gereken bütün tedbirlere yer verilir. Size sadece kurumsal bir firma ile çalışarak bu uygulamaları yaptırmak kalır.

Uygulama Aşaması

İhtiyaçların belirlendiğini ve bu alanda hizmet sunan profesyonel bir firmayla anlaştığınızı varsayalım. İlk olarak binanın dışında duruma göre z tipi, dairesel yada makaralı olarak tabir edilen yangın merdivenleri inşa edilir. Kendine göre özel ölçüleri ve kuralları bulunan yangın merdiveni uygulamaları en güvenilir kaçış yollarıdır. Yapıda meydan gelen alevlerden etkilenmeden dışarıya çıkılmasına olanak tanır ve en önemli unsurların başında gelir. Doğru şekilde yapıldığında bu alandaki ihtiyaçlar tamamlanmış olur. Yine aynı şekilde yangın kapısı, sprinkler sistemi olarak bilinen söndürme sistemi, uyarı ve ikaz sirenleri, yönlendirme levhaları ve akülü ışıldakların tamamlanmasının ardından bir bina için yangın güvenliğinin sağlandığını söyleyebilmek mümkün olmaktadır.

Yangın merdiveninden söndürme ve önleyici diğer unsurlara kadar bütün tedbirler, bireysel olarak alınamayacak kadar önemli ve teknik bilgi gerektiren konulardır. Şayet bu anlamda bir adım atmaya karar verirseniz Hedef Mühendislik müşterilerinin her zaman yanındadır. Detaylı bilgi edinmek için bizi dilediğiniz an arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir