Acil Kaçış Yollarının Yangın Güvenliğindeki Önemi

Yangın merdiveninin yangın güvenliğindeki yeriİstanbul’daki yangın merdiveni projelerinin bir çoğunda ağırlıklı olarak, gereklilikleri karşılayarak onay alma arzusunun olduğunu görmekteyiz. Olaya sadece bu boyutuyla bakmak ve yaklaşmanın ne kadar yanlış bir tutum olduğunun farkına varmak gerekir. Şöyle bir düşünün, herhangi bir yapıda meydana gelen bir yangını aklınızda canlandırın. İçeride sizinde olduğunuzu varsaydığımızda tablo bir anda değişecektir. Her yeri alevlerin, dumanın ve ısının kapladığı bu ortamda söndürme sistemlerinin yeterli olmaması durumunda korkunç can kayıpları yaşanabilir. Ancak doğru şekilde ve teknik anlamda eksiği bulunmayan bir yangın merdivenine sahip olunduğundan oraya yönlenerek ani bir biçimde dışarı çıkma olanağına sahip olacaksınız. Sonrasında itfaiye gelerek yalnızca yangına müdahale edecek ve kısa bir süre içerisinde kontrol altına alacaktır.

Yangın merdiveniyle insanların tahliye edilmemesi durumunda, itfaiye kurtarma çalışmaları yürütürken zaman kaybı yaşayabilmektedir. Şöyle ki, içinde insanların bulunduğu bölgeler müdahale edilemez hale gelebilir. Bir kez daha ortaya çıktığı üzere kaçış yolunun planlanması ve inşa edilmesi her anlamda oldukça gereklidir.

2007 yılında yapılan düzenleme sonrasında bu uygulamalar zorunlu hale getirilmiştir. Geçmiş tecrübeler göstermektedir ki, hayat kurtaran nitelikte bir üründür. Isıya dayanıklı çelik malzemelerden imal edildiği için oldukça uzun bir süre etkilenmeden ayakta durabilir. Betondan ve türevlerinden çok daha sağlam olduğu bariz bir gerçektir.

Yangınla Daha Ortaya Çıkmadan Mücadele Etmek Gerekir

Sürecin planlanması, gerekli donanımların edinilmesi, tatbikatlar yapılması bu konuda bizleri hazırlıklı birer birey yapacaktır. Konu hakkında bilinçlenmeli ve üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeliyiz. İş merkezi yada fabrika gibi yapılarda özellikle mesai saatleri içerisinde böyle durumların cereyan etmesi halinde hazırlıklı olmanın gerekliliği ortaya çıkar.

İş işten geçmeden atacağımız adımlarla sevdiklerimizle, ailemizle ve çalışma arkadaşlarımızla huzurlu bir ortamda vakit geçirebiliriz. Hedef Mühendislik tamda bu alanda sizlere danışmanlık çözümleri sunar. İletişim kurduğunuzda teknik boyutlarıyla birlikte sizleri bilgilendiririz. Gerekli hallerde adresinizde ziyaret eder ve rapor hazırlayıp bilginize sunarız. Ayrıcalıklarla dolu, güler yüzlü hizmet anlayışımızla her an yanınızda olmayı sürdüreceğiz. İstanbul ve çevre illerde kurallara uygun ürün yelpazesi için bizi hemen arayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir